תחבורה ציבורית

הרבה פעמים המרחק להליכה ברגל לא יהיה בהרבה יותר גדול מאשר המרחק אל תחנת הרכבת התחתית והרציף המתאים שלה, נסיעה ברכבת, ויציאה בתחנת היעד והליכה במסדרונות האינסופיים שם, עד ליציאה מהתחנה והגעה אל היעד שלכם. אז הצטיידו בנעלי הליכה נוחות, וצאו לכבוש את מדרכות ניו יורק ברגליכם..אולם,  מכיון שבכל זאת המרחקים גדולים מאד, לפעמים מזג האויר אינו מאיר פנים ולא לכל מקום ניתן להגיע ברגל, עומדות לרשותכם שלושת חלופות התחבורה הציבורית הבאות:  מידע באתר : טיימס סקוור  סנטראל פארק  גראונד זירו  פסל החרות  מרכז לינקולן  פרוספקט פארק  טיסה לניו יורק  בתי מלון מומלצים

הרכבת התחתית
 הסאבוויי (הרכבת התחתית) הוא אמצעי התחבורה הזול, הנוח ולרוב גם המהיר בעיר. בשעות השיא, 9:00 ו- 17:00, הרבה יותר צפוף כאן מאשר ברכבת ישראל ביום ראשון בבוקר, אבל עדיין התחתית הינה אמצעי מהיר וזול.

לוקח קצת זמן להתמצא ולהבין מי נגד מי אבל תמיד אפשר לשאול אנשים על הרציף (אלא אם כן הניו יורקר ממהר ואז הוא ממש ממש לא נחמד ולא יענה לך על שום שאלה). כשאתם יורדים לתחתית בפעם הראשונה בקשו מהמוכר את מפת הרכבת, היא ניתנת בחינם (כן, כן). התשלום בסאבוויי נעשה באמצעות מטרו-קארד, כרטיס מגנטי שמשמש גם לאוטובוסים (שבהם אפשר לשלם גם במטבעות של רבע דולר). כניסה חד פעמית עולה 2 דולר, כולל החלפה של קווים (כל עוד נשארתם בתוך מערכת המנהרות של הסאבוויי)ו/או מעבר לאוטובוס בתוך שעה מרגע החתמת הכרטיס.

ניתן לרכוש כרטיסים ללא הגבלה – כרטיס יומי יעלה 7 דולר והוא מאפשר נסיעה בלתי מוגבלת בכל הרכבות התחתיות והאוטובוסים, (ללא שימוש באוטובוס אקספרס לו יש מחיר מיוחד) משעת הקניה והשימוש הראשון ועד לשעה 03:00 לפנות בוקר. כרטיס שבועי יעלה לכם 23 דולר (או 41 דולר אם תרצו לכלול את אוטובוס האקספרס) וכרטיס חודשי יעלה לכם 76 ירקרקים. כרטיסים ללא הגבלה משתלמים רק אם אתם מתכוונים להשתמש בסאבוויי יותר מפעמיים ביום. לא בכל הכניסות לסאבוויי יש דוכן למכירת כרטיסים, אבל כמעט בכולן יש נקודות מכירה אלקטרוניות וידידותית לשימוש. המכונות מקבלות גם מזומן וגם אשראי, ותוכלו לראות בהן את כל מבחר הכרטיסים המוצע. 

סוג אחר של כרטיס נקרא 'שלם פר נסיעה' -  Pay-Per-Ride MetroCard
זהו 'כרטיס אשראי לנסיעות' שניתן להטעין אותו בסכומים של בין 4 $ ל - 80 $ ומקבלים  20% בונוס. כל העברה של הכרטיס בפס המגנטי בכניסה לרכבת או לאוטובוס, מקזזת ממנו את מחיר הנסיעה, עד שהוא כמעט מתרוקן ואז אפשר להטעין שוב מחדש. הכרטיס ניתן להטענה במכונות המצויות בפתחי תחנות הרכבת. (ממש כמו Talkman)
בשעות שאינן שעות עומס, הרכבות הן כלי פונקציונלי להגיע ממקום למקום, בעיקר למרחקים ארוכים. 24 קווי רכבת תחתית שונים פועלים בניו יורק רבתי, 7 מהם ממוספרים במספרים מ - 1 עד 7, והיתר נושאים שמות של אותיות ה- ABC. באתר זה תוכלו לראות את מפת הקווים הכללית של קווי הרכבת התחתית בניו יורק  ואילו כאן תוכלו לבדוק את המסלולים המפורטים של כל קו וקו. 
 

אוטובוסים
האוטובוסים נחלקים לקווים שנוסעים בשדרות ולאלה שנוסעים ברחובות. אם בכוונתכם להחליף אוטובוס, כדאי להגיד לנהג ולקבל ממנו שובר נסיעה לאוטובוס הבא. עזרה בהתמצאות אפשר לקבל בטל' 1-718-3301234 , כל יום בין 6:00 – 21:00, או באתר www.mta.nyc.ny.us 
מערכת האוטובוסים בניו יורק היא מסועפת מאד, נוחה וזמינה, ועובדת בשילוב עם מערכת הרכבות התחתיות. האוטובוסים חשופים לפקקים הניו יורקים וכאלו יש בשפע. מחיר הנסיעה בהם זהה לרכבת התחתית, 2 $ לנסיעה בודדת, וכל סוגי הכרטיסים התקפים לרכבת התחתית תקפים גם לאוטובוסים.

מוניות
המוניות הצהובות המפורסמות של ניו יורק מציפות את הכבישים וצובעות אותם בצהוב. אלפי מוניות מסתובבות ברחבי העיר, אך כמו להכעיס, דווקא כשהכי צריכים אותן - אין סיכוי להשיגן. בזמני ה  Rush hour כשאנשים ממהרים לעבודה או ממנה, המצב קשה, וכשמתחיל לרדת גשם - אז בכלל פוחתים הסיכויים להשיג מונית פנויה..בכל מקרה בו כן משיגים מונית, הנסיעה היא נוחה מאד, אם כי שוב כמו עם האוטובוסים - נהגי המוניות עדיין לא מצאו דרך לדלג מעל הפקקים של רחובות מנהטן הפקוקים. זכרו שבכל זמן הנסיעה ו/או ההמתנה - המונה דופק.  כיום רוב נהגי המוניות בניו יורק הינם זרים, ולא ממש מכירים את העיר. במילים אחרות: מוניות הן פתרון טוב לשעת לילה מאוחרת, ביום קחו בחשבון פקקים גדולים והרבה זמן. 
בנוגע למחירי המוניות, המונה מתחיל ב - 2.5 $, ועולה ב - 0.50 סנט בכל 300 מטר. יש תוספת של 0.50 סנט לנסיעת לילה, ושימו לב - תוספת של 1 $ לכל נסיעה המתרחשת בשעות הלחץ שהן בין 16:00 ל - 20:00  בכל ימות השבוע מלבד שבת, ראשון וחגים. שימו לב בבקשה, שמונית פנויה המספר על הגג שלה דלוק, כשהיא פנויה אבל לא עובדת נדלקים בשני צידי המספר השלטים : Off Duty . עם זאת, טוב לדעת שהאינטרס הכלכלי של כל נהגי המוניות הוא שתגיעו ליעדכם כמה שיותר מהר. במילים אחרות, אין מה לחשוד שהם מתבלבלים בכוונה. לכל הקמצנים, לא לשכוח שנהגי המוניות בניו יורק מצפים גם לטיפ, זה מקובל ונהוג, בשעור הרגיל בין 10 ל - 15% ממחיר הנסיעה. בניו יורק עוצרים מוניות ברחוב (אם לא קופץ עליה מישהו בשעה שאתם מתכוננים להכנס פנימה), ואי אפשר להתקשר ולהזמין הביתה מונית צהובה. אם צריכים לנסוע לשדה התעופה או אל מחוץ למנהטן, אפשר להשתמש בשירותי המוניות המיוחדים הבאים למשל: All City Taxis – 1-718-4022323 . Karmel – 1-212-6666666 . Tel-Aviv – 1-212-7777777 . ראו, הזמנת מונית בניו יורק.

ראו גם : מוניות באתונה

מלונות בניו יורק | newyork-hotels.co.il
עזרה וייעוץ בנושא הזמנת מלון בניו יורק גם בטלפון חינם, חייגו : 03-6206147
או לחצו כאן לטופס יצירת קשר ואנו נשוב אליכם.

מפת אתר