גורדי שחקים בניו יורק

ניו יורק היא העיר הגדולה בארה"ב, בניו יורק רבתי מעל 500 בניינים גבוהים, כ 92 מהם מעל 183 מטרים. אחד מהאלמנטיים המאפיינים את ניו יורק זהו קו הרקיע המדהים, אשר בנוי מעשרות בניינים גבוהים וגורדיי שחקים בניו יורק. את קו הרקיע ואת גורדי שחקים של ניו יורק ניתן לראות ממרחק עצום, קילומטרים רבים מהעיר. ללא ספק מראה זה של גורדי השחקים אלו בניו יורק הוא אחד מהמראות המרגשים והיפים של ניו יורק. אם תרצו לפשפש קצת בדימיון אז דמינו לעצמכם את ספיידרמן או באטמן מקפצים בין בניינים אלו בניו יורק.

לגורדיי שחקים אין הגדרה רשמית, בכל עיר בעולם ישנה הגדרה לגובה שונה לגורד שחקים. גורדיי שחקים הם האלמנטים הבולטים בנוף עירוני וללא ספק אחד מהשיאים האורבנים של התעשייה האנושית. ניו יורק במשך הרבה שנים, החזיקה בתואר  " העיר עם הבניין הגבוה ביותר " הבניין נבנה ב 1931 והחזיק בתואר עד 1972, זהו כמובן אחד המבנים הפופלרים בעולם, אמפייר סטייט בילדינג Empire state Building אשר ממוקם על השדרה החמישית בין רחוב 34 ל 35. תפסו את מקומו  " התאומים " במרכז הסחר העולמי.

הבניין הגבוה הרשמי הראשון היה  World Building ב 1890 שמר על מעמדו עד 1955 ופינה מקומו לגשר ברוקלין. בניין זה היה המפתח והלבנה הראשונה לאמפרייה של בניינים עצומים, אמפרייה של גורדי שחקים בניו יורק. אם תראו את קו הרקיע של ניו יורק ממטוס כמעט ניתן לחוש שמדובר בשני ערים, זאת עקב סדר גורדי השחקים בניו יורק כאשר ישנה קבוצה דומיננטית של גורדיי שחקים בדאוטאן מנהטן והשניה במידטאון מנהטן, בין לבין בנינים יחסית בגובה ממוצע.

גורדיי השחקים בניו יורק ובכלל הם הצהרה מסוימת על כוח ועל יכולת כלכלית, מדינית, כאילו העיר ניו יורק אומרת " תראו, אני חזקה יותר, אני המתקדמת ויותר טובה ", אולי אחת מהסיבות של הטרוריסטים לפגוע בעצב זה, לא רק כנקודת הסחר הלאומי, לא רק באזרחים, אלא גם פגיעה באגו של ניו יורק ושל ארה"ב. אם במצבים שליליים עסקינן, אז אל לנו לשכוח את הכייסים, אשר יזהו תייר בין רגע כאשר האחרון עומד נפעם עם פה פעור מול מבנה זה או אחר. אל תתביישו כולנו כאלה כאשר עומדים לרגליי גורדיי שחקים כאלה, רק מומלץלשים לב לחפציכם.

אדריכלות, אל לנו לשוחח על גורדיי שחקים בניו יורק ולא לגעת באדריכלות. מתארת את התחרות, את האגו, את היכולות והפילוסופיה שמאחורי המבנים, באופן דרמטי ויוצא דופן בסיפור על אינדבידואליזם מול קפיטליזם,  מודרני מול קלאסי ופוסט מודרני מול מודרני, איין ראנד, מחברת הספר " כמעיין המתגבר " אשר בוחרת כתפאורה את העיר ניו יורק. יש אומרים שהדמות המרכזית בסיפור האורד רוראק הוא בעצם האדריכל פרנק לוייד רייט. האחרון אדריכל חשוב בתחילת המאה העשרים אשר היה אחראי על מעל 300 מבנים לא רק בניו יורק, היה ידוע בגישה במודרנית שלו לנושא. ניתן לשים לב לשני סוגים מודרנים יותר של גורדיי שחקים, הראשון, מגדלים אשר מתחילים ברוחב מסוים וכאשר מגיעים לגובה מסוים נסוגים פנימה, ראו בניין קרייזלר ובניין אמפייר סטייט, זאת בכדי שהרחבה בה נבנה הבניין לא יהיה מכוסה, חוק מ 1916. השני, הוא מבנה במכוסה זכוכיות אשר צבר תאוצה רבה בכל העולם, תודות לאדריכל המהגר הגרמני ואן דר רוהה.

גורדי השחקים כג'ונגל עירוני יספק לכם " חום עירוני " כל כל הרבה בניינים גבוהים אשר מפריעים לזרימת הרוח ויוצרים חום מתפעול המבנה יוצרים חום יחסי. מחובתי לציין שלעיתים המבנים גורמים לקלסטרופוביה עקב גודלם הבאמת העצום והצפיפות ביינהם. גורדיי השחקים בני ורק משמשים בעיקר משרדים, אך לא רק, גם בתי מגורים וכמובן מלונות בניו יורק.
אחד מהדברים היותר כייפים בניו יורק, זה לשבת באחד הפארקים במידטאון, נאמר  Bryant Park אשר ברחוב 42, ללגום קפה, להאזין למוסיקה הבוקעת מפסנתרן המנגן בפארק ( זה קורה לעיתים קרובות ), כל זאת מתחת לקבוצת גורדיי שחקים מדהימים אשר עוטפת ומגנה על הפארק בנעימות פראית אורבנית.

להלן מספר גורדי שחקים בניו יורק :

אמפייר סטייט בילדינג, Empire State Building

בניין קרייזלר,  Chrysler Building

American International Building/70 Pine Street

The New York times Building

Citigroup Building / 601 Lexington Building

Trump Building / 40 Wall Street

New York by gerhy 8 Spruce Street

GE Building