רובעים בניו יורק

ניו יורק! ניו יורק! 
כפי שמתנגנת בשירו המפורסם של פראנק סינטרה, היא כוכבת נוצצת, עוצמה וכוח שכולם רוצים להיות חלק מהם ולהיתחכך בזוהר שלה. העיר ניו יורק או בשמה השני "התפוח הגדול"- The Big Apple בנויה מחמישה רובעים שונים הממוקמים כל אחד על אי משלו ומקושרים זה לזה בגשרי ענק מרשימים. במדריך הרובעים בניו יורק נפרט בשבילכם על כל אחד מהרובעים בניו יורק, מעט היסטוריה, סקירה כללית, מה כדאי לראות בו? מה מייחד אותו? ועוד..

חמשת הרובעים בניו יורק הם: 
רובע הברונקס-The Bronx
רובע ברוקלין- Brooklyn
רובע מנהטן- Manhattan
רובע הקווינס- Queens
סטאטן איילנד-
Staten Island

 מנהטן - Manhattan
מנהטן היא לב ליבה של ניו יורק, והמפורסמת מבין חמשת הרובעים, כשמדברים על ניו יורק מדברים על מנהטן. ברובע זה התחילה העיר ניו יורק להתקיים, וממנו להתרחב לשאר הרבעים. כמות התושבים החיים בו כיום עומדת על כ1,634,795 איש על כ60 קמ"ר. זהו הרובע הקטן ביותר מבין חמשת הרובעים בניו יורק אך האורבני והפופולרי ביותר, עד כדי כך שכאשר יוצאים מברוקלין או קווינס לעברו אומרים שיוצאים לכיוון "העיר". מנהטן נחשב לרובע הפיננסי הגדול והחזק בעולם, בורסת הוול סטריט - Wall street יושבת בו, והיא נחשבת למרכז המסחר העמוס והפעיל ביותר. כמו כן נמצאת בו ממשלת ניו יורק והיא נחשבת למרכז הפוליטי של המחוז כולו.
מדיה
מנהטן ניו יורק היא בירת המדיה האמריקנית והעולמית, מוציאים לאור ועיתונים כמו The New york Times, New york Post יושבים בה, תחנות רדיו וטלוויזיה כמו רשת FOX, CBS, ABC, MTV, HBO ועוד משודרות ממנה. המגזינים המפורסמים בעולם כמו Vouge ועוד מוצאים לאור רבים. 
תרבות ואמנות
מרכז התרבות הגדול בארצות הברית כולה מתרכז במנהטן, בשנות החמישים והשישים הייתה הבית של תנועת הפופארט האמריקנית The Pop Art movment שמות גדולים כמו רוי ליכטינשטיין, אנדי וורהול ג'ספר ג'ונס ועוד פעלו בה. סביב שכונת צ'לסי במנהטן ישנן יותר מ200 גלריות לאמנות המציגות תערוכות מתחלפות מהן התפרסמו מיטב האמנים בעולם. ברובע נמצאים להם מוזיאונים ענקיים ומקיפים הן של אמנות היסטורית וקלאסית כמו הMetropolitan Museum of Art , אמנות עכשווית כמו המומה- MoMA, ועוד מוזיאונים נוספים עליהם תוכלו לקרוא בהרחבה באתרינו בדף
מוזיאונים וגלריות נו יורק. במנהטן נמצא תיאטרון ברודווי המפורסם- Brodway Theatre בו מועלים מידי ערב מחזות זמר והפקות ענק נוצצות. וכמו כן הOff Brodway שמציע אולמות קטנים יותר ואינטימיים. לא רחוק מאלה ממוקם לו הLincoln Center עליו תוכלו לקרוא בהרחבה אצלינו בעמוד- מרכז לינקולן
, והמטרופוליטן אופרה- Metropolitan Opera.
ספורט
מנהטן ניו יורק היא ביתם של קבוצות אגדיות כמו הניו יורק יאנקיז, ניו יורק ריינג'רז, והניו יורק ליברטי. ונמצאים בה איצטדיוני ענק בהם מתרחשים מיטב ארועי הספורט של אמריקה והעולם.

במנהטן מרוכזות האטרקציות הפופולריות ביותר של העיר ניו יורק, מרכז העסקים הפעיל ביותר, ומרכזי הקניות הטובים ביותר. ברובע זה שכנו להם בנייני התאומים המפורסים עד להתקפה של ה11 בספטמבר שנת 2001 בהם נחרבו עד ליסוד במתקפה טרוריסטית, ונהרגו מעל ל3000 איש. קו הרקיע של מנהטן הוא סימלה של העיר ניו יורק, מבין הבניינים המפורסמים בו נמצא בניין הקרייזלר Chryzler Builiding והאמפייר סטייט Empire State Building שנחשב כ40 שנה תמימות לבניין הגבוה בעולם. הבניין בנוי על 102 קומות ונישא לגובה אדיר של כ381 מטרים! בקצהו נמצאות אנטנות לגלי רדיו של התחנות המפורסמות ביותר בארצות הברית.

הברונקס - Bronx
רובע הברונקס בניו יורק הוא הרובע הצפוני ביותר של העיר. חיים בו כ1,397,287 תושבים כיום והוא מתפרש על כ109 קילומטר מרובע. נחשב לרביעי בכמות האוכלוסייה ביחס לשטח מבין חמשת הרובעים בניו יורק. את רובע הברונקס חוצה נהר הברונקס- the Bronx River. למרות עומס האוכלסייה האדיר בו, יותר מחמישית משטחו עשוי מפארקים ומשטחי טבע ירוקים ומטופחים.
בברונקס נמצאים פארקים יפיפיים ויחודיים ביניהם הפארק הגדול ביותר בניו יורק, פארק Pelham Bay המכיל אבנים ובולדרים יפיפיים מלפני 15,000 שנים, שטחי פרא ירוקים וציפורים יפיפיות. הפארק גובל בחוף אורקרד- Orchard Beach שיש לו טיילת מרשימה להליכה ובילוי. כמו כן נמצאים בו פארקים נוספים כמו הברונקס פארק- Bronx park שבחלקו הצפוני נמצא הגן הבוטני הרישמי של ניו יורק והוא מכיל מאות זנים של צמחים נדירים ומקסימים. בחלקו הדרומי של הפארק נמצא לו גן החיות הגדול ביותר בארצות הברית- The bronx Zoo גן חיות מטופח ומקיף, עשרות סוגי חיות בשטח עצום, סדנאות וסמינרים, פעילויות לילדים. מומלץ לביקור! ופארקים נוספים כמו Crotona park, ועוד.
הברונקס הוא מקום התפתחותו של ז'אנר ההיפהופ, (אמנם לא מקום לידתו) שמות גדולים כמו grandmasterflash, africa bombata ועוד יצאו ממנו ושינו את עולם ההיפהופ לנצח בתיקלוטים משוגעים המשלבים פאנק, לאטין אפריקה וכל דבר מקפיץ אחר..
קניות
למי שאוהב קניות, ברובע הברונקס יש כמה מתחמים ורחובות בהם אפשר למצוא אין סוף חנויות ומוצרים: הFordham road  רחוב ראשי שלאורכו נמצאות עשרות חנויות רבות מהן יקרות יחסית ומוכרות מוצרים המתקשרים לעולם המוסיקה וההיפ-הופ, הBay Plaza הינו מרכז קניות המכיל עשרות חנויות מותגים ובית קולנוע, The hub הינו איזור עסקים הומה אדם ופעילות, יש בו עשרות חנויות למוסיקה אתנית מכל סוג, חנויות לעבודות אמנות ועוד. אתרים חשובים נוספים: איצטדיון קבוצת הניו יורק יאנקיס המפורסמת, מכללת מנהטן, אוניברסיטת פורדהאם ועוד.

ברוקלין - Brooklyn
רובע ברוקלין הינו הרובע המאוכלס ביותר מכל רבעי ניו יורק, חיים בו יותר משני מיליון וחצי תושבים. עד לשנת   1898 ברוקלין נחשבה למדינה עצמאית לכל דבר, לאחר מכן סופחה לעיר ניו יורק. רובע ברוקלין משחק תפקיד חשוב בהתפתחותה האמנותית של אמריקה בתחומים רבים כמו קולנוע, מוסיקה, שירה וספרות. שמות גדולים כמו המשורר ואלט ויטמן, הצייר פראנסיס גאי, הסרט saterday night fever בכיכובו של ג'ון טראבולטה ועוד נכתבו בהשראת ברוקלין או בחובה. ברובע זה נמצאת אחת האקדמיות למוסיקה הידועות בעולם כולו- Brooklyn Academy of music ונמצא בו המוזיאון לאמנות השני בגודלו בכל ארצות הברית ה Brooklyn Museum  . ברובע ברוקלין נמצא הפורוספק פארק -Prospect park המרהיב, נמצאים גנים בוטנים מקסימים בהם פורחים עצי הדובדבן היפנים בעונת הסתיו. למי שאוהב פארקי שעשועים כדאי לבקר בConey Island Park פארק שעשועים חביב שנבנה לעשירים בשנת 1900 וכיום הוא פתוח לקהל הרחב ומתקיימות בו תחרויות שנתיות מופרכות כמו "תחרות אכילת הנקנקיות של נתן". רובע ברוקלין הוא ביתו של הבייסבול, המשחק המתועד השני בעולם תועד בפורט גרין פארק בברוקלין. ספורטאים שעשו היסטוריה יצאו מרובע זה, שמות ענק כמו מייקל ג'ורדן, בובי פישר, וינס לומבארדי והרשימה עוד ארוכה, נולדו או חיו ברובע זה במהלך הקריירה שלהם.
Wiiliamsburg
שכונת וויליאמסבורג בברוקלין שכונה אשר מאכלסת מספר ריכוזים של קבוצות אתניות , דומניקנים, פורטריקנים, יהודים חסידיים ועוד...השכונה היא בצפון ברוקלין עם שני קישורים של רכבות דקות ממנהטן, תוכלו לקחת את סאבווי  L שאיתו ניתן להגיע ל Union square  לרחוב 14 בכלל במנהטן , J,M או Z שניתן להגיע ל East Village ול Lower East Side .בשכונה ישנם איזורים מדליקים, תרבותיים ואף מאוד שיקים לדוגמא איזור שדרת Bedford  והסביבה אשר מלא בפאבים,  מסעדות ותרבות בכלל.
ראו את המלון הבא באיזור Bedford וויליאמסבורג  
Hotel Le Jolie

קווינס - Queen's
רובע הקווינס הוא הגדול ביותר מבחינת שטח מבין חמשת הרובעים בניו יורק. חיים בו כיום מעל ל2.3 מיליון תושבים על כ283 קמ"ר. ברובע הקווינס נמצאים שדות התעופה הלאומיים של העיר ניו יורק- JFK Airport ו-LaGuardia Airport, עליהם תוכלו לקרוא בהרחבה בעמוד 
טיסה לניו יורק.
תרבות ואמנות: רובע הקווינס היווה מרכז עשיר למוסיקה ותרבות בשנות ה40, בעוד שבשכונת הארלם התפתח לו סגנון הביבופ, בקווינס דווקא פרח הג'אז המסורתי בניצוחם של שמות גדולים כמו אלה פיצג'ראלד ולואי ארמסטרונג. שמות גדולים נוספים במוסיקה שיצאו מרובע הקוינס הם, LL Cool j, Simon& Garfunkle, Run DMC ולהקת הRamons. רובע קווינס הופך אט אט למרכז אמנות חשוב ביותר באמריקה, מוזיאונים וגלריות רבות נמצאים בחובו: Queens Museum of Art, SculptureCenter, The Noguchi Museum, Fisher Landau Center for Art . כמו כן הרובע ידוע במבחר הקולינרי האדיר שלו, תוכלו למצוא מסעדות מכל מקום בעולם! החל מאוכל ניו יורקי מסורתי דרך אוכל קוריאני, יווני, מקסיקני ועד לאוכל ג'מייקני. אין מטבח בעולם שלא תמצאו לו מסעדה בקווינס.. (טוב אולי חוץ ממטבח מאיי פיג'י).

בקווינס גם נמצא הFlushing Meadows–Corona Park שהיה בעבר. אתר לזריקת פסולת  Corona Ash Dump וכיום הוא פארק יפיפה ומטופח שכדאי לבקר בו.

סטאטן איילנד- Staten Island
ממוקם בדרום מערב העיר, רובע סטאטן איילנד הוא בעל כמות האוכלסייה הקטנה ביותר מחמשת הרובעים בניו יורק, ומכיל כ471,730 תושבים על כ135 קמ"ר. הרובע בעל אופי פרברי, וגרות בו אוכלסיות שונות ומגוונות. בסטאטן איינלד קיימים מספר פארקים חביבים כמו Conference House Park, Willowbrook Park, Clay Pit Ponds State Park Preserve  אך הם אינם משתווים כלל לפארקים הענקיים והאטרקטיבים הקיימים ברובעים כמו הברונקס, או ברוקלין. בכלל רובע זה הוא פחות אטרקטיבי לתיירים כיוון שכמות האטרקציות וחיי התרבות בו מועטים יחסית. אם אתם כבר שם מכל סיבה שהיא מומלץ לקפוץ לראות את המתחם ההיסטורי החביב Historic Richmond Town זהו מאין מוזיאון "באויר הפתוח" המציג כל מיני מיבנים היסטוריים כמו בית הספר העתיק ביותר שקיים בארצות הברית, בית הדפוס העתיק ביותר, בתים באדריכלות הולנדית או יוונית מימי הקולוניות ועוד. כמו כן תוכלו לבקר הגן החיות המקומי Staten Island Zoo זהו גן חיות קטן ואינטימי שפעיל משנת 1933 הגן מכיל בעיקר זוחלים ומבחר קטן של חיות, אל תצפו למשהו מסעיר במיוחד.. 

מבחינת אומנות, רובע סטאטן איילנד מפורסם בעיקר בזכות הסרטים המפורסמים שצולמו בו, בין הסרטים תמצאו את הסנדק, מלחמת העולמות, דוני בראסקו, ועוד הפקות קטנות או גדולות, סצנת הקולנוע מקבלת תאוצה בשנים האחרונות מושקעים תקציבים גדולים יותר כדי לעודד אמנים ויוצרים לבוא להתגורר באיזור ולהפיח מעט רוח יצירתית ופיתוח תרבותי.   
ספורט
כל תחילת חודש נובמבר יוצא המרתון של ניו יורק מהרובע עד לסנטרל פארק כ 42 קילומטר.