פסל החירות

פסל החירות- The Statue of Librty
מי היא הגברת הירקרקה המכובדת הנישאת על אי משלה (או שמע היא גבר?), על ראשה כתר מאורך, בידה האחת אוחזת לוח ובזו השנייה אוחזת את לפיד החופש? אם לא ניחשתם נגלה לכם- מדובר בפסל החירות האמריקאי-  The Statue of Librty או בשמו המלא !Liberty Enlightening the World. הפסל המרשים הזה המתנשא לגובה 93 מטרים (כולל התחתית עליה היא עומדת), והוא נחשב לאחד מסמליה החשובים ביותר של העיר ניו יורק בפרט ושל אמריקה בכלל.

היסטוריה רבותיי
הפסל העצום הזה השייך לעיר ניו יורק, הגיע בכלל הרחק הרחק ממחוזות צרפת, כמתנת ידידות עמוקה והערכה בין העם הצרפתי לאמריקאי. (המילה חנופה יכולה לחליף את המילה ידידות בכל זמן שתחפצו בלי שום בעיות, להיפך!) פסל החירות עוצב על ידי אחד מגדולי הפסלים הצרפתים של המאה ה 19 - פרדריק אוגוסט ברתולדי ושילדתו תוכננה על ידי המהנדס גוסטאב אייפל (מגדל אייפל בפריז, הוא עיצב), והוזמן לרגל לחגיגות יובל ה 100 של אמריקה שנת 1876, אך לדאבונה של אמריקה שנקלעה למצב כלכלי קשה בעקבות נפילתו של הוול סטריט בשנת 1873 ומחסור עז במשאבי בנייה ותקציבים, התעכבה בנייתו של הפסל בכעשור. במקומו הוצב דגם צנוע יותר של הפסל, ונהוג לומר כי ברתולדי פיסל את פניה של אימו האהובה, שהיתה זכורה לו כאישה עוצמתית ולוחמנית שתעשה הכל כדי להגן על ילדיה מאוולות העולם, ממש כמו אמריקה. בנוסף לדגם, שלח ברתולדי את הראש והיד האוחזת בלפיד, אלה הוצגו בניו יורק לציבור הרחב ,זמן רב לפני חניכתו של הפסל השלם. היד האוחזת בלפיד הוצגה בפארק מדיסון בניו יורק בין השנים 1876 ל 1882. 

והנה ביום בהיר אחד לשנת 1885 הגיחה מן הים ספינה עצומת מימדים, ובחובה שכב הפסל הנכסף, סוף סוף, מפורק לכ 350 חלקי פלדה כבדים ומאסיבים, להם ציפה העם האמריקני בהשתוקקות. בנייתו של הפסל ארכה כארבעה חודשים וטקס החניכה הרשמי נערך ב 28 לאוקטובר שנת 1886 על אי קטן שבעברו נקרא האי בדלוז Bedloe's island ולימים שונה שמו לאי החירות-Liberty Island, והולאם במיוחד בשבילו. האי שוכן כשלושה קילומטרים דרומית מערבית לקצה הדרומי של האי מנהטן. היחידים שהורשו להגיע לאי ביום חגיגי זה היו מספר מצומצם של מכובדים ופוליטיקאים, הטקס התנהל בניצוחו של הנשיא דאז גרובר קלבלנד- Grover Cleveland. כמו כן הנשים היחידות שזכו להגיע לאי היו אשתו של ברתולידי ונכדתו של דה לספס, הטענה הייתה שנשים עלולות להיפגע מהמון האדם. (הטקס לכבוד פסל של אישה עוצמתית התנהל ללא נשים..קלאסי) מאז עבר הפסל שיפוצים רבים, בין 1984 ל1986 הוחלפה פלדת להבת הלפיד בזהב 24 קארט ושופץ חלקו הפנימי בתקציבי עתק של מיליונים. 

מי היא הגברת? ולמה?
את השראתו הראשית לפסל החירות שאב ברתולידי מהמיתולוגיה הרומית. הפסל יזכיר את לבושה הגלימתי של אלת החירות, או בשמה היווני feronia. לראשה זר בעל 7 חיצים מאורכים שכל אחד מהם מסמל יבשת מיבשות תבל, הזר יזכיר גם שמש המאירה את דרכה אל עבר יבשות אלה. פניה ומבטה של האשה ממוקדים, מביטים אל האופק, יפים ומשרים עוצמה והירואיות. בידה השמאלית אוחזת לוח עליו חקוק תאריך הכרזת עצמאותה של ארצות הברית (4 ביולי 1776) באותיות רומיות עתיקות, ידה הימנית נישאת מעלה מעלה ובראשה מתנוסס לפיד זהב "המאיר את דרכם של המגיעים לארצות הברית" ומסמל את הנאורות והגדולה האמריקנים. גם בימות החורף מסתפקת הגברת הצנועה בזוג סנדלים כשרגלה האחת דורסת את שרשרת השיעבוד הכבדה.

הקן עליו עומד הפסל תוכנן בדיעבד על ידי האדריכל האמריקני ריצ'ארד מוריס האנט, שמומן כולו מתרומות כספי הציבור האמריקני. על הקן טבועות מילותיו של שיר פרי עיטה של המשוררת היהודיה (אנחנו על המפה) אמה לזרוס יפה- ושמו "הקולוסוס החדש":

 "Give me your tired, your poor,
Your huddled masses yearning to breathe free,
The wretched refuse of your teeming shore.
Send these, the homeless, tempest-tost to me,
I lift my lamp beside the golden door".

"הבי לי את בנייך היגעים, העניים,
ערב רב של המונים כמהים לנשום כבני חורין,
את פליטת חופייך האומללה,
שילחי אותם אלי, חסרי הבית וסחופי הסער,
את לפידי אשא לצד שער הזהב."
באם הפסל יזכיר לכם בצבעו את קירותיו של בית החולים, מאין ירוק בהיר שכזה, הסיבה לכך היא תהליך התחמצנות טבעי שמתרחש במפגש של פלדה ולחות.

ביקור באתר, מה ואיפה?
ההגעה אל האי אפשרית רק בדרך אחת והיא מעבורות מטעם האתר, לסירות פרטיות אין אישור עגינה אל האי, והאכיפה והאבטחה דואגים שכך זה ישאר. אל המעבורת ניתן להגיע באמצעות הסאבווי בקוים מספר 1,4,5,9 ולרדת בתחנת  Battery Park. משם תשאלו על המעבורות היוצאות לקו Statue of Liberty. הכניסה לאתר ניתנת בחינם, אך המעבורת תעלה לכם כסף. כמו כן העליה למעבורת מותנית בחיפוש ביטחוני קפדני בגופו וכליו של המבקר, הימנעו מלהביא תיקים כבדים, נשק או דברים לא חוקיים אחרים. שלא כמו שרבים טועים לחשוב, הכניסה ללפיד איננה אפשרית כבר משנת 1916 אחרי פיצוץ שאירע במקום, הנקודה הגבוהה ביותר אליה ניתן להגיע היא הכתר. אפילו באם תכננתם לטפס עד לראשה של הגברת עליכם להזמין מקום כשלושה שבועות מראש חודש!  הנוף עוצר נשימה ומרגש, אם אתם כבר שם מומלץ מאוד להתאמץ ולטפס. כמובן שעונת הקיץ בין יוני לספטמבר היא העונה העמוסה ביותר, אם יש לכם אפשרות לחרוג מתאריכים אלה אולי ילחצו עליכם פחות בתורים. אין אפשרות להכניס חיות לאף אחד משטחי האתר, אז תשאירו את מוקי בבית. ישנן פעילויות נהדרות לילדים עד גיל 12 המתעסקים בעיקר סביב נושא החירות והסובלנות ההדדית, מאד חינוכי ונחמד.

באתר מסעדה וחנויות עמוסות מזכרות מהעיר ניו יורק ומן האתר שתוכלו לקחת הבייתה ולהשוויץ.
שעות פעילות האתר- המעבורת הראשונה יוצאת בשעה 08.30 כל יום והאחרונה יוצאת ב 18.00. 
כתובת האתר- National Park Service, Statue of Liberty National Monument
Liberty Island ,New York, NY 10004

מספרי טלפון לשאלות נוספות-  212-3200 363

מקוים שתהנו מהמסע בעקבות החירות..

שייט פסל החירות Statue Of Liberty Cruise
בואו להינות משייט קסום וכייפי שיראה לכם את האתרים המרתקים ביותר של ניו יורק מנקודת מבט שונה ומיוחדת.
אל תפספסו את ההפלגה על "המונית הימית של ניו יורק", ספינת שייט צהובה ומודרנית שתיקח אתכם לסיור מרתק סביב אתרי חובה כמו פסל החירות, גשר ברוקלין, ולאורכו של נמל ניו יורק עם הדרכה מוקלטת בשפה האנגלית!
[הזמינו את השייט ישירות דרך האינטרנט ללא עמלת סוכן]

השייט כולל:
- שעה הפלגה סביב הנמל, פסל החירות וגשר ברוקלין
- הדרכה מוקלטת בשפה האנגלית

אל איזור העגינה של הסירה הנמצא ב South Street Seaport, Pier 17 נגיע עצמאית. המקום נמצא במרחק הליכה מבורסת הוולסטריט, לואר מנהטן Lower Manhattan  ומוניומנטים מרתקים נוספים של העיר ניו יורק, ככה שתוכלו לשלב את השייט במהלך היום שלכם בקלות. לאחר מכן נעלה לשייט של כשעה עם הדרכה מוקלטת שיספרו לנו בפירוט על ההיסטוריה של העיר ניו יורק, ועל אירועים דרמטיים שהתרחשו במהלך השנים אשר עיצבו את פניה מאז ועד היום. ההפלגה תחלוף על פני האתר הפופולרי ביותר של ניו יורק הלא הוא פסל החירות, לאחר מכן נחלוף ליד האי של אליס Ellis Island הצף לו בפי נהר הדסון בנמל ניו יורק דרכו הגיעו מרבית המהגרים אל העיר במהלך השנים. בהמשך השייט נחלוף תחת גשר ברוקלין שנחשב לאחד הגשרים העתיקים ביותר בארצות הברית, וכיום מקשר בין רובעי העיר לונג איילנד למנהטן וברוקלין. לכל אורך השייט נהנה מקו הרקיע האופייני של העיר ניו יורק. השייט יסתיים בנקודת ההתחלה.

עלות השייט היא 24.99 דולר לאדם.
לאחר ההזמנה באינטרנט תקבלו מסמך אסמכתא ישירות אל הדואר האלקטרוני שלכם אותו תצטרכו להדפיס ולהציג בפני מפעיל השייט.
ההפלגות מתרחשות בתדירות משתנה לאורך כל השנה
בין החודשים ה 1 לינואר עד ל31 לאוקטובר יוצאות כחמש הפלגות מידי יום
ובין החודשים ה 1  לנובמבר ועד ה31 לדצמבר בימי שבת וראשון בלבד.
מומלץ להצטייד בביגוד נוח ובימי החורף במעיל רוח טוב.

ראו גם : מגדל האייפל פריז

למלונות ליד פסל החרות, ראו מלון במנהטן ניו יורק.