יהדות ניו יורק

הקהילה היהודית בניו יורק היא מהמפותחות ביותר בעולם הן מבחינת מספר התושבים היהודים והן מבחינת התפתחות תרבותית וחברתית, והשפעה בולטת על צביונה ואופייה של העיר ניו יורק. במשך השנים יצרה הקהילה שורשים חזקים בניו יורק ופיתחה את עצמה כך שתספק מענה לכל הצרכים הקיימים לשמירה על המסורת היהודית והמשכיותה. כיום העיר ניו יורק מציעה אינסוף אפשרויות לנהל שיגרה על פי מצוות וחוקי ההלכה, בעיר פזורות המון מסעדות כשרות למהדרין, כנסים וארועים לקהל היהודי, בתי חב"ד, חיי תרבות עשירים הכוללים רדיו יהודי, מוסיקה, עיתונות ועוד. במדריך יהדות בניו יורק תקבלו מידע חשוב לגבי מקומות הפעילות של הקהילה היהודית בניו יורק ומקום המצאותם בעיר, גם בעיר גדולה כמו ניו יורק יש לכם מי שדואג לכם, הקהילה היהודית בניו יורק היא הגדולה בכל רחבי ארצות הברית והיא מונה כיום מעל ל2.4 מיליון נפשות המתרכזות בעיקר הרובעים כמו הברונקס- The Bronx, רובע קווינס- Queens, ואיזורי הלואר איסטסייד- Lower East side והוילאג'-The village בהם מתגוררים בעיקר הקהל הצעיר יותר.

מעט היסטוריה:
הקהילה היהודית בניו יורק החלה בידיהם של 23 נפשות אמיצות שברחו מן השלטון הפורטוגזי הרודן כדי לממש את חירותם הדתית-כלכלית, הם עגנו בחופיה של עיר לא מוכרת בשנת 1654 שנקראה ניו אמסטרדם שהיא ניו יורק של היום, והחלו להצמיח שורשים ולהבטיח את המשכיות הקהילה היהודית. לאחר כארבע שנים הגיעה משפחה שלה 4 בנות, ארבעת הבנות התחתנו כולן בעיר ניו יורק והן זכורות כיום כ"ארבע האמהות" של הקהילה היהודית. אט אט גדלה לה הקהילה הן מריבויה הטבעי והן מגלי הגירה גדולים וקטנים, והפכה להיות הקהילה הגדולה ביותר באמריקה של יהודים עוד לפני הכרזת עצמאותה של ארצות הברית, עם השנים החלו להתפזר גם ליתר איזוריה של ארצות הברית ולנטוע שורשים במדינות שונות שלה. שלושת גלי ההגירה המשמעותיים ביותר היו של יהודים ספרדים במאה ה18 שהיה גל לא גדול אך מאוד משמעותי, לקראת המאה ה19 גל גדול של יהודים מאירופה ובעיקר מגרמניה, והגל הרוסי שהיה הגדול ביותר מאמצע שנות השמונים של המאה ה19 ועד למלחמת העולם הראשונה. אחריו כמובן היו גלים קטנים יותר מאיזור מזרח אירופה, ופליטי מלחמת העולם השנייה שברחו מהמשטר הנאצי ו\או היגרו אליה לאחר תום המלחמה בחיפוש אחר תקווה והתחלה חדשה.
כל גל הגירה היה בעל אופי ורקע אחר, והשתלבותו בחברה השפיעה רבות על ביסוסה של הקהילה היהודית בניו יורק. הגלים הראשונים עסקו במסחר ורוכלות ואלו היו בעלי אמצעים שבנו תשתית חזקה ומהימנה, הגלים שהגיעו מרוסיה או פליטי המלחמות הגיעו ברובם חסרי כל והשתלבו בכל עבודה, עבודות פיזיות קשות בעיקר בחיפוש אחר לחם ומקלט.

הקהילה כיום- מידע שימושי וטיפים:
נתחיל בכך שראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג הינו יהודי! מעבר לכך, בניו יורק פועלים ארגונים יהודיים רבים המשפיעים רבות על חיי היום יום, המסחר והפוליטיקה בעיר, וכמו כן משמרים קשר הדוק ושוטף עם מדינת ישראל. בניו יורק פועלים מספר עיתונים יהודים-ישראלים כשהמפורסם שבהם נקרא "ישראל שלנו", כמו כן ניתן להשיג את "ידיעות אחרונות" בגירסא האמריקאית כמעט בכל דוכן עיתונים ברחוב! בניו יורק ישנו ערוץ רדיו יחודי המשדר השפה העברית. כמו כן האירגון פועל האירגון JCC-Jewish community Center בבניין המשמש כמרכז קהילתי חי ותוסס בליבה של מנהטן, הבניין ממוקם בכתובת: The Samuel Priest Rose Building, 334 Amsterdam Ave. at West 76th street לאתר האינטרנט שלהם המפרט לגבי הפעילויות השונות המתרחשות בו לחצו על- JJC.
בניו יורק כיום ישנם למעל מ670 בתי ספר פעילים עם למעלה מ142,00 תלמידים,
בית חולים יהודי שנחשב לאחד הטובים בעיר- מאונט סיני
MountSinai הממוקם בכתובת: One Gustave L. Levy Place
New York, NY 10029-6574 לאתר האינטרנט ליחצו על Msh.
אם מתחשק לכם לשמוע מוסיקה ישראלית בניו יורק תעברו במועדון "המקור" המארח דרך קבע הופעות של מוסיקה ישראלית או עברית נמצא בכתובת: 35W 67th st והטלפון לפרטים נוספים: 212-413-8805.

לפטריוטים אמיתיים, ישנה חנות יחודית במידה המוכרת תוצרת קיבוצית מיובאת מן הארץ, "הקיבוץ" נמצאת בשדרות לקסינגטון בין רחוב 64-65.
ישנו בית פתוח לכל יהודי דתי המעוניין לקחת חלק בפעילויות ובכנסים, ביתו של הרבי מילובביטש, כתובת: Eastern Parkway, Brooklyn 770


רשימת בתי כנסת מרכזיים: בניו יורק ישנם אלפי בתי כנסת לזרמי היהדות השונים, לפניכם רשימה של המרכזיים והמעניינים ביותר לביקור ותפילה:
בית הכנסת תפארת ישראל- בכתובת: 76 St. בין שדרת קולומבוס לשדרת אמסטרדם.
בית הכנסת אוהל שלום- בכתובת: Av.12 by 45 st.
בית הכנסת התימני
- כתובת: 76
th st. between Colombus & Amsterdam
בית הכנסת הרפורמי של מנהטן- הוא חוויה יוצאת דופן שכדאי לבקר בה. מידי יום שבת מתקיימים קבלות שבת, אוכל חם מוגש ללא תשלום, והילולות גדולות של מוסיקה ושימחה מתרחשים בו, זהו מקום נ
הדר להרגיש בו בבית שוב, ליצור הכרויות חדשות עם מקומיים ומטיילים ולהנות מהאוירה השמחה. בית הכנסת נמצא בכתובת: 
 51
st & Lexington
קהל עדת ישורון - כתובת: 90 Bennett Ave, Washington Heights
בית הכנסת החפשי על שם סטיפן וייז- כתובת:  30 W. 68 St 
בית כנסת שארית ישראל- כתובת: Central Park W. at 70 St
טמפל עמנואל - כתובת: Fifth Ave. at 65 S
שדרות הפארק- כתובת: E87 St. 50


מסעדות כשרות בניו יורק
אין סוף למסעדות הכשרות למהדרין בהם תוכלו לסעוד את ליבכם ולהמשיך לקיים את המצוות, לפניכם רשימה של כמה מהמומלצות שבהן:

לה מאראיס- Le Marais בכתובת:
150 West 46th Street, New York, NY 10036
נוי דו- Noi Du בכתובת:
143 W 69th St New York, NY 10023
מאפיית מגנולייה- Magnolia Bakery בכתובת:
401 Bleecker Street New York, NY 10014-2452
זאב וטלה- Wolf & Lamb בכתובת:
10 E 48th St New York, NY 10017-1008
אביגיילז- Abigaels on Broodway בכתובת:
1407 Broadway, New York NY10018
צ'יינה שלום-China Shalom בכתובת:  II 686 Columbus Ave. 94 St
אמפייר כושר- Empire Kosher  בכתובת: Broadway 69 st
אצל לנו-Chez Lanu בכתובת:  Mr 1372 Broadway

ראו גם מלונות כשרים בניו יורק

ראו גם : יהדות סלוניקי

 

מלונות בניו יורק | newyork-hotels.co.il
עזרה וייעוץ בנושא הזמנת מלון בניו יורק גם בטלפון חינם, חייגו : 03-6206147
או לחצו כאן לטופס יצירת קשר ואנו נשוב אליכם.