אמפייר סטייט בילדינג

Empire state Building New York אמפייר סטייט בילדינג הינו מהמבנים המוכרים בעולם, בארה"ב ובניו יורק, אחד המבנים המזוהים עם ארה"ב וניו יורק ואולי המבנה החשוב ביותר המזוהה עם העולם החופשי והדמוקרטיה והכוח של העולם המערבי. לא סתם אמפייר סטייט בילדינג נקרא כמו שהוא נקרא, זהו כינויה של מדינת ניו יורק מדינת האימפריה, מראה על חוזק, על יכולת על אימפריה של קפיטליזם, מודרניזציה והעולם החדש.

הבניין נבנה כמתחרה בתחרות הבניין הכי גבוה בניו יורק, איתו גם בניין וול סטריט 40  Wall Street 40 בדאון טאון ובניין קרייזלר במידטאון. האחרון בניין קרייזלר היה למוביל בתחרות, אך זאת רק במשך שנה, עד אשר מיודעינו האמפייר סטייט בילדינג נבנה וחטף את התואר הבניין הגבוה ביותר, את התואר המכובד, " הבניין הגבוה בעולם " שמר עד תום בניית בניין הסחר העולמי בדאון טאון.

הבניין המרשים הינו אבן דרך בתרבות האמריקאית ובניין ציון דרך לשימור. הבניין עוצב ע"י  William F. Lamb, הבניין עוצב ובוסס על פי שני בניינים שנבנו ע"י החברה, אחד בצפון קרוליינה והשני באוהיו. ב 1916 חוקק חוק שאומר שבניינים לא יחסו את גודל הבלוק או את הרחבה בה הבניין עומד, לכן כך ניתן להבין את עיצובו של האמפייר סטייט כאשר מעל גובה מסוים הבניין נסוג פנימה ונהיה צר יותר. בניין מעוצב בסגנון  Art Deco.

חפירות לבניין החלו ב 22 בינואר 1930, הבנייה החלה עם כמות אדירה של 3400 עובדים, רובם מהגרים מאירופה ב 17 למרץ 1930, זהו יום סיינט פטריק, יום המרובה בחגיגות ושתייה. עובדיי הבניין היו שולחים מדי שנה ביום האב, ברכות עם כרטיס ברכה לצוות הבניין המקורי בצפון קרוליינה, על היותם הראשונים שבנו בסגנון זה בחברה זו. ראוי לציין שחמישה עובדים מצאו את מותם במהלך הבנייה, ( אחד מהם מאס בחייו ).  410 ימים לקח לבנות את אמפייר סטייט, זמן קצר ממה שתכננו ובתקציב מועט יותר ממה שהקציבו. נפתח בראשון במאי 2001.
Herbert Hoover זכה כנשיא ארה"ב דאז לחנוך את אמפייר סטייט ע"י הדלקת האורות בבניין, זאת מוושינגטון הבירה, הגלגל התהפך והמתרחה של Hoover, הוא  Franklin D.Roosevelt הדליק לראשונה את האורות בראש הבניין, זאת לאחר ניצחון בבחירות.

הבניין נפתח בתקופה קשה בהיסטוריה של ארה"ב, בתקופת המשבר הכלכלי הגדול והמצב השפיע על הבניין לרע, היה קשה למלא את כל הקומות בעסקים והרבה משרדים נשארו שוממים, הניו יורקרים קפצו על העניין ותבדחו על חשבון הבניין ונתנו לו את השם  Empty State Buildind. רק ב 1950 החל המצב להשתנות.
הבניין מתנסה לגובה 381 מטרים, כאשר מוסיפים את האנטנה מגיע ל 443 מטרים, הכוונה הראשונית של האנטנה הייתה למתקן עגינה של ספינות זפלין, הרעיון לא עבד כל כך והפכה ליהיות לאנטנת רדיו שפועלת כך עד היום. באמפייר סטייט בילדינג ישנם 6500 חלונות ו 73 מעליות.

כיום הבניין הינו אחד מהאטרקציות החשובות ביותר בניו יורק, ישנה בקומה ה 82 תצפית מדהימה ובקומה ה 102 אף יותר מדהימה, כמובן שחנות מזכרות זמינה בתצפית, כמו כן בקומה השניה של הבניין ישנה אטרקציה נחמדה, סימולציה תעופה על ניו יורק. במקום תוכלו למצוא כלבו, מסעדות, בתי קפה ועוד..

אמפייר סטייט נודע באורות המדהימים בקודקודו, האורות משתנים מדי פעם, ביום סיינט פטריק 17 למרץ הופך לירוק, ביום העצמאות האמריקאי ב 4 ביולי, חג המולד, ואפילו ביום מותו של פרנק סינטרה שונו האורות לכחול, זאת על שם כינויו של פרנק  Ol' Blue Eyes. כמו כן ישראל זכתה לצבעי הדגל הלאומי, כחול לבן בעת מצעד למען ישראל.

הבניין היה לכוכב " שחקן " בהרבה מאוד סרטים והופיע במספר לא קטן של שירים בתרבות הפופולארית, הדוגמא הידוע ביותר לכך הוא הסרט  King Kong כאשר החיה מטפסת על האמפייר סטייט, לראשונה ב 1933, לאחר מכן ב 1976 וב 2005. הבניין הופיע בסרט פופלרי נוסף במרוצת השנים, הוא  Sleepless in Seattle עם טום הנקס. הבניין מופיע גם בשיר של  Alicia Keys ו  Jaz-Z  Empire state of mind כהשלכה לניו יורק לכוחה של העיר וכאחד מהמאפיינים העקריים של ניו יורק כג'ונגל אורבני עם גורדי שחקים עצומים ובראשם הבניין המדובר. שיר מעולה.  אמפייר סטייט הופיע בעוד עשרות סרטים, תוכניות ושירים.

Empire State Building
350 5th Avenue בין רחוב 33 לרחוב 34

365 ימים בשנה
8:00-02:00 (בלילה )
מעלית אחרונה  01:15

הופעה חיה יום שבת 22:00-01:00

25 דולר מבוגר
22 דולר תושב ותיק
19 דולר ילדים

ראו מפה :

הצג מפה גדולה יותר

הצגמפה גדולה יותר

 מלונות ליד Empire state building.