סנטראל פארק

Central Park למעשה הפארק מעשי ידי אדם הראשון אשר נבנה בארה"ב ותוכנן ע"י פרדריך לו אולמסטד וקלברט ווקס אשר תכננו גם את פרוספקט פארק בברוקלין .הפארק נבנה ב-1853 והוא בן 157 שנים. כאשר העיר ניו יורק התחילה להתפתח צפונה על גבי האי מנהטן בראשית המאה ה-19 התחיל להתעורר צורך אצל תושביה העשירים אשר במסעותיהם מעבר לים ראו פארקים בלונדון ופריז לפארק בעיר מנהטן עצמה בה יוכלו לצאת לטייל ברגל ואו להסתובב ברחבי הפארק כרכרות סוסיהם.

אחד החידושים שנבנו בסנטרל פארק עבור התושבים היו מדרכות להולכי רגל, שבילים לסוסים ולתחבורה הציבורית אשר כמעט ולא היה קיים בעיר עד להקמת הפארק. כדי לתת תחושה של טבע ויער בתוך העיר נשתלה צמחייה צפופה ועצים רבים משני צדדיו.

הסנטרל פארק מכיל בתוכו 36 גשרים אשר תוכננו ע"י ווקס עצמו וכולם בעלי אופי וצביון שונה ומיוחד. ישנם מעל 260,000 עצים לכול אורכו ורוחבו של הסנטרל פארק והוא משמש בתור אחד האתרים המפורסמים ביותר של העיר ניו יורק ומוקד צילום לסרטים וסדרות טלוויזיה. בסנטרל פארק ישנם מסלולי הליכה רבים, מסלולים לרכיבה על אופניים רולר בליידס וסקייטבורד, מסלולי ריצה, שטחי דשא גדולים ורחבים, מגרשי ספורט, מגרשי משחקים לילדים, הופעות הנערכות באופן רשמי מטעם עיריית ניו יורק והופעות רחוב, משטחי החלקה על הקרח אשר פעילים בעונת החורף, כמו כן צולמו מאות סרטים בסנטרל פארק וכתפאורה, ראו ערך וודי אלן.

כדי להנות מכול האטרקציות שהפארק מציע ישנם 20 כניסות הממוקמות לכול אורכו ורוחבו של הסנטרל פארק.
גבולות הפארק סנטרל פארק משתרע על 3.4 קמ"ר בעל צורת מלבן,אורכו 4 ק"מ ורוחבו 800 מטרים. הנקודה הדרומית ביותר של הפארק מתחילה ברחוב 59 ומגיע עד רחוב 110 ונמצא בין השדרה החמישית עד לשדרה השמינית (קולומבוס סירקל).

 

אטרקציות
בסנטרל פארק המבקרים יכולים למצוא פעילויות רבות ומגוונות כגון טיולים סביב האגמים, כרי דשא רחבים, גשרים יפייפים, מרכזים להופעות, ארכיטקטורה קלאסית, גנים בוטנים, פעילויות ספורט ולמידה לילדים ועוד. מאחורי כול אטרקציה בסנטרל פארק ישנו סיפור מרתק ומלא היסטוריה כמו:

Belvedere Castel
טירת בלוודרי נבנתה ב-1865 ושמה באיטלקית ופרושה "נוף יפייפה" ושמה כן היא. בנויה על ראש גבעה שנקראת Visra Rock שזוהי הגבעה הטבעית השניה בפארק וממוקמת באמצע הסנטרל פארק על רחוב 79. עם שתי מרפסותיה הטירה מציעה נוף פנורמי על הפארק וסביבתו. כיום הטירה פועלת כתחנה מטאורולוגית ומרכז מידע ולמידה למזג האוויר. בקיץ ליד הטירה מועלות הופעות תאטרון רבות בחינם לקהל רחב שכן הטירה נותנת את הרקע המתאים להצגות שייקספיריות.

Great Lown
ממוקם במרכז הפארק בין הרחובות 79 ל-85. זהו כר דשא המשתרע על פני 55 אקרים. למקום זה ניתן לבוא ולהירגע אחרי יום טיול ארוך ברחבי העיר ולהנות מפקניק ,לקרוא ספר או פשוט לנוח ולהנות מהנוף והאווירה. פתוח בין החודשים אמצע אפריל עד אמצע נובמבר (תלוי במזג האוויר).

Central Park Zoo
נמצא מטרים ספורים מהשדרה החמישית בגן חיות זה ניתן למצוא מעל 130 בעלי חיים מדובי קוטב ועד נמלים. טיול בתוך גן החיות לוקח את המטייילים בו סביב בתי הגידול של החיות אשר עוצבו לפי סביבת מגוריהם הטבעית של אותם חיות בטבע. ממוקם באיסט סייד בן הרחובות 63-66.שעות פעילות אפריל-אוקטובר בימים ב'-ו' בין השעות 10:00-17:00 ובימי שבת וראשון בין השעות 10:00-17:30. חודשים נובמבר-מרץ פתוח כול יום בין השעות 10:00-16:30. מחירים מבוגר -10 $ ,ילדים מגיל 12 -7 $,ילדים 3-12 5 $.

Wollman Rink 
מגרש החלקה על הקרח נבנה ב-1949 ע"י תרומה של קייט וולמן ועל שמה נקרא מגרש ההחלקה. למטיילים בחורף אשר רוצים לחוות עוד חוייה ניו יורקית וכדי להנות במיוחד מומלץ לבוא כשהערב יורד, בזמן זה ניתן לראות לראות את הכוכבים בשמיים להקשיב למוזיקה ולהנות מהשלווה הסובבת את רחבת ההחלקה. ממוקם באיסט סייד בין הרחובות 62-63. הרחבה נפתחת למחליקים בין החודשים נובמבר-מרץ בימים ב'-ג' בין השעות 10:00-14:30,ד'-ה' בין השעות 10:00-22:00,שישי-שבת בין השעות 10:00-23:00,ראשון בין השעות 10:00-21:00.

Strawberry Fields
ממוקם ליד סנטרל פארק ווסט בין הרחובות 71-74. נקרא על שם השיר של הביטלס Strawberry Fields אשר חולק כבוד לג'ון לנון. מקום זה היה המועדף על ג'ון לנון ואישתו יוקו אונו לטיולים רגליים והם גרו בקרבת מקום ופה ב-26 למרץ 1981 נרצח ג'ון לנון. כמעט בכל עת יש במקום תיירים במיוחד ביום הולדת של לנון וביום מותו. כמו כן כמעט תמיד ישב שם היפי עם גיטרה וינגן שירים של לנון או של הביטלס.

The Dairy
ממוקם באמצע הפארק על רחוב 65. הנקודה הדרומית ביותר ותוכננה במקור ע"י מעצבי הפארק כ- Children's District ב-1870 מכוון שבזמנו זה היה המקום הנגיש ביותר למשפחות אשר באו לטייל בפארק מלב העיר שרובו היה ממוקם מרחוב 38 ומטה. אחד הדברים הנחוצים ביותר שילדים נזקקו לו בזמנו היה חלב וכדי לספק את הצרכים הללו לתושבים העיר הקימה מחלבה כאשר המשפחות מגיעות לטייל עם ילדיהם תיהיה להם אפשרות לרכוש חלב טרי. כיום המחלבה משמשת כמרכז מבקרים לאנשים מידע על עיצובו של הסנטרל פארק, ארועים המתקיימים בפארק ותוכניות ומידע כללי על הפארק עצמו. בתוך המחלבה ניתן למצוא גם את חנות המתנות הרשמית של הסנטרל פארק.

Discovery Center
ממוקם בתוך הפארק ברחוב 110 ורחוב לנוקס. ה- Discovery Center נקרא על שם צ'ארלס ה. דנה והוא נמצא בפינה הצפונית ביותר של הפארק ושם ניתן למצוא את מרכז הלמידה לסביבה היחידי בתוך הסנטרל פארק. נפתח לראשונה ב-1993 ושם ניתן לצפות במופעי מוזיקה, תערוכות ילדים ועוד. כמו כן ב Discovery Center נמצא האגם מעשה ידי אדם השני בגודלו בתוך הסנטרל פארק שבו ניתן לשכור סירת משוטים וציוד דייג ולדוג באגם. הדייג נקרא שם תפוס ושחרר Catch-and-Relase. פתוח בין החודשים אפריל-אוקטובר בימים שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-16:00.

 Hallett  Nature Sanctuary
נמצא בנקודה הצפון מזרחית לאגמון והשדרה החמישית בדרום הסנטרל פארק. Hallett  Nature Sanctuary במקור נבנה כמקום מפלט לציפורים ב-1934 עבר תקופה ארוכה של הזנחה ובשנות השמונים שוחזר למה שהוא היום. שלושת צדדיו גובלים עם האגמון והוא מרחק הליכה קצר מרחוב 59 ומלון פלאזה המפורסם. ניתן לראות פה מגוון רחב של ציפורים אשר מחפשות מקום לנוח בו לפני המשך מסען צפונה או דרומה. ולא רק ציפורים אפשר לראות פה אלא גם בעלי חיים נוספים כמו סנאים, ארנבות רקונים ועוד. אומנם המקום מחוץ לתחום עבור מטיילי הפארק ניתן להצטרף לסיורים אשר נערכים ע"י הנהלת הסנטרל פארק ולחוות את סביבתם הטבעית של אותם בעלי חיים הנמצאים רק מטרים ספורים מהשדרה החמישית.

Lake
גודלו כ-89 דונם והוא האגם מעשי ידי אדם הגדול ביותר בסנטרל פארק ומציע מגוון רחב של פעילויות לבאי הפארק. הפעילות הנפוצה ביתר כמובן זה שייט באגם והנאה מהנוף והחוויה שמסביב. סירות משוטים ניתן להשכיר מה- Loeb Boathouse הממוקם בפינה הצפונית ביותר של האגם הנמצא באמצע הפארק בין הרחובות 71-78.

 Loeb Boathouse
אחד מהאייקונים המפורסמים ביותר של הסנטרל פארק. ה- Loeb Boathouse נבנתה בסביבות 1874 ע"י קלבר ווקס ממתכנני הפארק והוא בן 2 קומות, שם ניתן לשבת ולאכול במסעדה אשר ממוקמת בתוך בית הסירות ולהנות מהנוף והאווירה הניו יורקית ובמיוחד בשעות הערב כאשר מתבוננים בשמש השוקעת מאחורי העצים ואפילו ניתן לשייט באגם בגונדולה ששוכרים ממתחם ה Boathouse. ה Loeb Boathouse משמש גם בתור מקום תצפית על הציפורים המקומיות וחיות נוספות אשר קוראות לסנטרל פארק ביתם. ממוקם במזרח הפארק בין הרחובות 74-75.

השכרת סירות משוטים פתוח בין 15 לאפריל עד ה-31 לאוקטובר במהלך כל ימות השבוע בין השעות 10:00-17:00. עלות שעה ראשונה 12 $ וכול 15 דק' נוספות תוספת של 2.50 $,המקום דורש 20 $ ערבות וכול סירה מכילה עד 4 אנשים.

השכרת אופניים במחירים נאים בין 9-15 $ לשעה ומחויב בהפקדת תעודה מזהה שאותה מקבלים כשמחזירים את האופניים.

שייט בגונדולה פתוח במשך הקיץ בימים שני -שישי בין השעות 17:00-21:00 ובימי שבת-ראשון בין השעות 14:00-21:00 שייט בגונדולה עולה 30 $ לחצי שעה. מסעדות FastFood בעונת החורף שני-שישי 9:00-16:00,שבת ראשון 9:00-16:30. מסעדה בתוך ה-Boathouse בעונת החורף בוהוריים (בראנץ) שבת-ראשון 11:00-15:00 בופה, ארוחת ערב רביעי-שישי 18:00-22:00,טלפון להזמנת מקום 212-517-2233.

Mall
לא זהו לא מרכז קניות בתוך הסנטרל פארק אלא שדרת עצים יפייפיה עם ספסלי ישיבה משני צדדיה ומספק תפאורה נעימה ומרגיעה לטיול רגלי נינוח. הנקודה הדרומית ביותר של שדרת עצים זו ידועה בשם Literary Walk ושם ניתן למצוא פסלים של אישיות חשובות בהיסטוריה של ארה"ב ובעולם כולו כמו כריסטופר קולומבוס, ויקטור הרבט ולדווין ואן בטהובן. באביב ה-Mall פורח ומשגשג, בקיץ מקום מפלט מהשמש והנאה מהצל והאוויר הקריר שהעצים מספקים, בסתיו ניתן להנות משלכת יפייפיה ומצבעי העלים שמשתנים מירוק לאדום בורדו יחודיים ועוצרי נשימה. אפילו בחורף ניתן להנות מהליכה בשדרת העצים החשופים מלאי שלג. ה-mall ממוקם באמצע הסנטרל פארק בין הרחובות 66-72.

 Oblisk
כנראה האנדרטה המוזרה ביותר שנמצאת בסנטרל פארק,האנדרטה בגובה 21.64 מטרים ושוקל 244 טון נקרא גם "המחט של קליאופטרה".האובליסק הוא למעשה הפסל מעשי ידי אדם העתיק ביותר שנמצא שנמצא בתוך הסנטרל פארק ומוצב מאחורי מוזיאון המטרופוליטן לאומנות. האובליסק נבנה באליאופוליס בסביבות 1500 לפנה"ס והועבר לאלכסנדריה בסביבות 12 לפנה"ס ע"י קיסר רומא אוגוסטוס ונשאר במצרים עד לשנת 1879 במאה ה-19 ומשם הוא נשלח בספינה לארה"ב. האבליסק היה או מתנה מהחדיו של מצרים דאז אשר העניק את הפסל כאות מחוות תודה וכדי לעודד את המשך העסקים בין שתי המדינות,או שהאובליסק נלקח ע"י וויליאם.ה. ונדרבליט למורת רוחם של המצרים, תלוי את מי שואלים. מה שעוד יותר מוזר מהאובליסק עצמו הנמצא בסנטרל פארק זה העברתו לפארק  והדרך הארוכה שנעשתה ממצרים עד מקומו הנוכחי בימים אלו. הספינה עם האובליסק יצאה ממצרים בשנת 1879 של המאה ה-19 ולאחר חציית האוקינוס עגנה הספינה בנהר האדסון הממוקם בעברו השני של האי ומנהר האדסון עד הגעתו של האובליסק לקח 4 חודשים של  העברה ולבסוף הונח במקומו ב - 1881.הכינוי "המחט של קליאופטרה" למעשה לא קשור לקליאופטרה עצמה אלא כמעשה הוקרה למלך מצרים תחותמס ה-3.את האובליסק ניתן לראות במערב הסנטרל פארק ברחוב 81.

SummerStage
זוהי תוכנית המומנת ע"י החברה המרכזית של הפארקים בעיר ניו יורק. בכל שנה בקיץ אומנים ריבם כגון זמרים, סופרים, רקדנים ועוד נבחרים ע"י אותה תוכנית כדי לתת מגוון רחב של אומנויות וגם תרבויות אשר פונה לאנשים מכל הגילאים והתרבויות השונות אשר מתקבצות בתוך האי מנהטן. בדרך זו ה- SummerStage חותר לפתח הכרה והערכה עמוקה יותר למוזיקה/אומנות מסורתית ותרבותית לקהל המגיע הנה שאולי בדרך אחרת לא היה נחשף לאומנות המוצגת פה וכמובן במה לאומנים חדשים. ב-SummerStage ניתן לצפות במופעי מוזיקה שונים, הופעות ריקוד ואפילו להאזין למשוררים הבאים לקרוא לקהל הרחב את פרי עיטם. ה-"CabaretSeries" (סדרת הקברט)אשר נערך בערבים נותן במה למשוררים, סופרים, נגנים וזמרי ג'ז באווירה אינטימית יותר מאשר מופעים הומי אדם הנערכים בדרך כלל אחה"צ. ה-SummerStage ממוקם ליד Rumsey Playfield ברחוב 70 ואמצע הפארק. טלפון לקבלת אינפורמציה למופעים הנערכים בתקופת הקיץ 212-360-2756.

Victorian Garden
נמצא בסמוך ל-Wollman Rink ופה ניתן למצוא מיני פארק שעשועים ובתוכו מגוון של מתקנים, משחקים ודוכני אוכל לכל המשפחה. פתוח בין החודשים 28 במאי עד ה-13 בספטמבר בימים שני עד חמישי בין השעות 11:00-19:00, שישי בין השעות 11:00-20:00, שבת בין השעות 10:00-21:00, ראשון וחגים בין השעות 10:00-20:00. מחירים יש לראות במקום.

סיור אופניים מודרך סביב הסנטרל פארק
אין דרך טובה יותר להכיר את הסנטרל פארק הקסום מאשר באופניים! בואו להינות מיופיו של הפארק ובאותו זמן לעשות פעילות גופנית בריאה ולעזור בשמירה על כדור הארץ.
אנו ממליצים בחום להצטרף לסיור האופניים הייחודי הזה ולהנות מחויה בלתי נשכחת הכוללת בתוכה בילוי בטבע מקסים, נסיעה לגדת נהר ההדסון, עצירה לצד המזרקה המפורסמת Bethesda, הצצה על נוף עוצר נשימה ממבצר Belvedere ועוד, והכל ביום אחד ועם מדריך צמוד בשפה האנגלית. חוויה!

הסיור כולל:
- זוג אופניים שכור
- מדריך צמוד דובר אנגלית
- קסדה לראש
- מים וחטיף קל לדרך

את הסיור נתחיל בנקודת המפגש בכתובת: Pier 84 Hudson River park שם נפגש עם המדריך, נחבוש קסדה ונעלה על האופניים שלנו.
הרכיבה מתחילה בפארק הדסון לאורך גדת נהר הדסון ובאפר ווסט סייד, נחלוף לצד שכונה בה מתגוררים אמנים רבים והאיזור כולו הופיע בסרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה רבות כמו בסרטיו של וודי אלן.
בהמשך נחלוף על פני איזור אחו מקסים שפעם היו רועות בו כבשים וכיום ממוקם לו הTavern On The Green המפורסם שבעבר היה מסעדה פופולרית וכיום משמש כמרכז מבקרים וחנות מזכרות של הפארק.
משם נרכב אל הקרוסלה המפורסמת של הפארק שנפתחה לקהל בשנת 1871 ומאז לא הפסיקה להסתחרר. הקרוסלה בסגנון קלאסי עם סוסים צבעוניים ומוטות בהם אוחזים בזמן שהיא מסתובבת ומשמיעה מוסיקה כשל תיבת נגינה.
בהמשך נרכב אל עבר הBethesda Fountain, מזרקה מקסימה וגדולה כשבמרכזה עומד פסל של מלאך המים. המזרקה הופיעה בעשרות סרטים והיא האתר המצולם ביותר בסנטרל פארק.
לאחר מנוחה ופיקניק לצד המזרקה נמשיך אל עבר מאגר המים ונבקר באחד המוניומנטים היפים של הפארק- Belveder Castle.
לא רחוק משם נמצאים גני שייקספיר. בגנים שתולים רק צמחים ופרחים שהוזכרו במחזותיו של ויליאם שייקספיר לאורך הקריירה שלו.
ולמעריצי להקת הביטלס נבקר בStrawberry Fields האיזור נקרא כמובן על שם השיר של הביטלס ומכיל בחובו אנדרטה לזיכרו של ג'ון לנון. לא רחוק מהאיזור בו נרצח לנון.
לכל אורך המסלול יהיו עצירות לשתיה ומנוחה וכמו כן יחולקו חטיפי גרנולה טבעיים ופינוקים נוספים.
הנסיעה היא בקצב נינוח ומותאמת לצורכי הקבוצה.
את הסיור נסיים לאחר כ3 שעות בנקודת המפגש.

עלויות ופרטים:
עלות הסיור לאדם הינה 50 דולרים בלבד.
לאחר ביצוע ההזמנה באינטרנט ישלח אליכם מסמך אסמכתא אותו תצטרכו להדפיס ולהציג למדריך ביום הסיור.
מומלץ להתלבש ספורטיבי ולהגיע עם נעלים מתאימות.
חבישת קסדה היא תנאי הכרחי ליציאה לסיור.
הסיור יוצא בכל יום בין ה15 באפריל ועד ל15 לאוקטובר.
היציאה למסלול בשעה 10:00.

להזמנת סיור אופניים בסנטרל פארק: Isango

רומנטיקה בניו יורק- טיול כירכרה בסנטרל פארק וארוחת ערב יוקרתית בRussian Tearoom
אחת החוויות הרומנטיות ביותר בעיר ניו יורק! פיתרון נהדר לחגיגות ימי נישואין או להצעת חתונה.
קחו את בן\בת זוגכם לבילוי בלתי נשכח הכולל נסיעה בכירכרה קלאסית ומטופחת ברחבי הסנטרל פארק שאחריה תהנו מארוחת ערב אקסקלוסיבית באחת מהמסעדות המפורסמות והמשובחות בניו יורק- Russian Tearoom. פינוק אמיתי ויוקרתי. מומלץ ביותר!

הסיור כולל:
- איסוף מבית המלון על ידי לימוזינה פרטית והחזרה אליו בתום הסיור
- נסיעה של חצי שעה בכירכרה פרטית ברחבי הסנטרל פארק
- ארוחת שלוש מנות במסעדת Russian Tearoom
- טעימות וודקה וקויאר

בשעה 19:00 בערב יגיע הנהג הפרטי שלכם לאסוף אתכם מהמלון בניו יורק בו אתם לנים ותצאו לכיוון הסנטרל פארק בלימוזינה נוצצת ומפנקת.
בפארק תחכה לכם הכרכרה שלכם שתיקח אתכם לסיבוב קסום ברחבי הסנטרל פארק המואר בתאורת לילה מרהיבה.
בתום הסיור תקפצו חזרה ללימוזינה שלכם ותסעו למסעדת הגורמה Russian Tearoom הנמצאת במפגש רחוב 57 והשדרה ה7.
מסעדת בית התה הרוסי נפתחה בשנת 1927 על ידי יוצאי להקת הבלט הקיסרי הרוסי כדי לשמש מקום מפגש לגולי רוסיה, ומאז הפכה להיות אחד המקומות היוקרתיים והפופולריים ביותר בקרב אמנים, פוליטיקאים ואנשי עסקים הפוקדים אותה דרך קבע בזכות האיכות והיוקרה שלה.
האוכל המצויין, העיצוב המושקע, והשירות הפכו אותה לאחת מהמסעדות היוקרתיו בכל ניו יורק.
במסעדה תהנו מארוחת שלוש מנות ממיטב התבשילים הרוסיים כשבאמצע תהנו מסשן מענג של קוויאר וודקה כמיטב המסורת הרוסית.
בתום הארוחה סביב השעה 22:00 בלילה הנהג ימתין לכם מחוץ ךמסעדה כדי להחזיר אתכם למלונכם.

עלויות ופרטים:
מחיר החבילה לאדם הינה 351.75 דולרים בלבד.
בעת ביצוע ההזמנה יש לציין את כתובת המלון בו אתם שוהים כדי שהנהג יוכל לאסוף אתכם ממנו.
לאחר ביצוע ההזמנה באינטרנט ישלח אליכם לדואר האלקטרוני מסמך אישור אותו תצטרכו להדפיס ולהציג לנהג שלכם בתחילת הערב.
יש להתלבש ליציאה יוקרתית, ג'ינס ונעלי התעמלות אינם מקובלים.

להזמנת חבלת רומנטיקה בניו יורק:
Isango